tisdag 15 mars 2011

واکنش به بازداشت 8 فعال سیاسی و فرهنگی عرب در ایران

بیانیه کانون مبارزه با نژادپرستی در ایران

کانون مبارزه با نژادپرستی وعرب ستیزی در ایران روز سه شنبه 15 – 3 – 2011 اعلام کرد نیروهای امنیتی ایران طی ماه گذشته 8 تن از فعالان سیاسی وفرهنگی عرب را در رامشیر ( خلف آباد ) بازداشت کرده است.

بر اساس بیانیه این کانون ماموران وزارت اطلاعات بدون ارائه هیچ حکمی ابتدا 6 تن از فعالان سیاسی و فرهنگی را در این شهر بازداشت کردند و یک هفته پس از آن دو نفر دیگر را پس از یورش به منازل شخصیشان در رامشیر دستگیر کردند.

بیانیه بازداشت شدگان را عبدالرحمن عساکره فعال حقوق بشر ، هاشم شعبانی فعال سیاسی ، محمد علی عموری فعال سیاسی و فرهنگی ، شهید عموری شاعر و فعال فرهنگی ، عقیل عقیلی کارشناس کامپیوتر ، عبدالامیرعموری فعال سیاسی، حبیب الله راشدی رئیس سابق شورای شهر خلف آباد و هادی راشدی فعال سیاسی و فرهنگی معرفی کرده است.

خانواده های این بازداشت شدگان اعلام کرده اند که نیروهای امنیتی هنگام یورش به منازل انها هیچ نوع حکمی ارائه نکرده اند و اتهام این افراد مشخص نیست.

انها تاکید می کنند دستگاه امنیتی ایران بر خلاف قوانین موجود در این کشور فرزندانشان را از حق داشتن وکیل محروم کرده اند.

کانون مبارزه با نژادپرستی تاکید کرد بازداشت شدگان که اغلب آنها شاعر و معلم هستند در شهر خلف آباد به فعالیت فرهنگی مانند برگزاری شب شعر و بزرگداشت شاعران محلی و برگزاری کلاس های آموزشی مجانی برای کمک به دانش آموزان می پرداختند.

این فعالان عرب همچنین از نیروهای سیاسی تاثیرگذار در خلف اباد معرفی شدند که در انتخابات پارلمانی و شورای شهر گذشته نقش برجسته داشتند.

بیانیه دلیل بازداشت این افراد را " رویکردهای شوونیستی و عرب ستیز مسئولان محلی " به شمار آورده است و از سازمان های حقوق بشری خواست تا به هر طریق ممکن برجمهوری اسلامی ایران فشار وارد سازند تا این بازداشت شدگان را فورا آزاد کند.
Inga kommentarer:

Skicka en kommentar